2019 Skills Canada Intermediate Challenge Results

2019 Skills Canada Intermediate Challenge

Results

PUBLIC SPEAKING
Gold: Olivia Taylor – St. Kevin’s High School
Silver: Emily Reid – Frank Roberts Junior High

Bronze: Breagh Smith – Holy Spirit High

TV VIDEO PRODUCTION (Team of Two)
Gold: Rebecca Janes & Keira Clarke – Immaculate Heart of Mary

Silver: Eiryk Goodyear & Jacob McGann – Villanova Junior High

Bronze: Sera Tulk & Jessica Ficker – Holy Spirit High

GRAPHIC DESIGN
Gold: Daniel Chubbs – Mount Pearl Intermediate

Silver: Madison Hogan – Amalgamated Academy

Bronze: Georgia Hynes – Holy Spirit High

WEBSITE DEVELOPMENT
Gold: Noah Coish – Mount Pearl Senior High

Silver: Janelle Jacobs – Amalgamated Academy

Bronze: Gillian Murphy – Villanova Junior High

IT OFFICE SOFTWARE SOLUTIONS
Gold: Claire Penney – Amalgamated Academy

3D COMPUTER ANIMATION (Team of Two)
Gold: Gemma Martin & Abigail Dalton – Carbonear Academy

Silver: Abigail Edwards & Sierra Kennedy – Villanova Junior High

2D COMPUTER ANIMATION (Team of Two)
Gold: Hannah McInally – Juniper Ridge

Silver: Parker Croft & Thomas Pearce – Villanova Junior High

Bronze: Eric Butt & Finnegan Bowes – MacDonald Junior High

CODING CHALLENGE

Gold: Benjamin Philpott – Holy Spirit High
Silver: Wesley Mercer – Villanova Junior High

Bronze: Marcienne Theriault – Frank Roberts Junior High

JOB SEARCH
Gold: Leah Casey – Villanova Junior High
Silver: Amanda McIsaac – Villanova Junior High

Bronze: Leah Doyle – Amalgamated Academy

JOB SKILL DEMONSTRATION
Gold: Jaide Russell – Amalgamated Academy

Silver: Christian Mouland – Immaculate Heart of Mary

Bronze: Emma Humphries – Villanova Junior High

WORKPLACE SAFETY
Gold: Rachael Churchill – Villanova Junior High

GREEN ENERGY CHALLENGE (Team of 4)
Gold: Joshua Scammel, Joshua Pardy, Aiden Ferdinand & Dylan Power – Villanova JH

Silver: Annalea Pudan & Larissa Antle – Carbonear Academy

Bronze: Alexa Amador & Constanza Castanedo – Immaculate Heart of Mary

PHOTOGRAPHY
Gold: Sabrina Wragg – St. Paul’s Junior High
Silver: Norah Fudge – Mount Pearl Intermediate

 Bronze: Travis Cormier – MacDonald Drive Junior High

IT NETWORK SYSTEMS WIRELESS EXPLORER (Team of Two)
Gold: Benjamin Eddy & Carter Ryan – Amalgamated Academy

Silver: Thomas McGrath & Landon Power – Villanova Junior High

Bronze: Kira McCarthy & Isabelle Mercer – Immaculate Heart of Mary

CAKE DESIGN CHALLENGE (Team of Two)
Gold: Julia Andrews & Kate Rowe – MacDonald Drive Junior High

Silver: Colin Smith & Brooke Gosse – Holy Redeemer

Bronze: Aliyah Bartlett & Maggie Gosse – Amalgamated Academy

THE PITCH (Team of Two)
Gold: Claire Hiscock & Katie Russell – Amalgamated Academy
Silver: M’taya Bradford-Gear & Emily Pike – Holy Spirit High

 Bronze: Nikola Verbiski & Luke Coleman – Immaculate Heart of Mary

FIRST LEGO LEAGUE ROBOTICS
GOLD / 1st PLACE – Holy Name of Mary

SILVER / 2ND PLACE – Mount Pearl Intermediate

BRONZE / 3RD PLACE – Jakeman All Grade

TOP PLACING SCHOOLS
1st – Villanova Junior High

2nd – Amalgamated Academy

3rd – Immaculate Heart of Mary